Heart and Pearl Drop Stud Earrings in 14K Yellow Gold
Crafted in 14k yellow gold, these drop stud earrings feature a polished heart from which an elliptical white freshwater pearl hangs gracefully. The smooth surface of the pearl and the radiant gold heart create a dynamic pairing of textures. Secured with a push-back clasp, these earrings offer a fresh and understated style.
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Width | 9.00 MM |
| Backing | Push Back |
| Length | 15.40 mm |
| Approximate Weight | 1.4 gram(s) |
Only logged in customers who have purchased this product may write a review.


















Reviews
There are no reviews yet.