Pearl Drop Earrings with Cherry Leaf in 14K Yellow Gold
These 14k yellow gold earrings showcase an exquisite drop leaf design inspired by nature. Accented with a 3-3.9mm elliptical freshwater pearl, the gold leaves create a striking contrast with the pearl’s soft shape. Finished with a secure push-back clasp, these earrings offer a distinctive blend of organic form and subtle radiance.
| Weight | 2.1 lbs |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy,Studs, |
| Width | 13.10 mm |
| Shape | Round |
| Backing | Push Back |
| Length | 16.10 mm |
| Number Of Pearls | 2 |
| Pearl Type | Freshwater |
| Approximate Weight | 2.1 gram(s) |
Only logged in customers who have purchased this product may write a review.















Reviews
There are no reviews yet.